Skrzypiące schody – dlaczego tak jest?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na to, aby zamieszkać w domu jednorodzinnym np.

na wsi. Jest to zupełnie normalne, ponieważ ludzie wolą mieszkać „na swoim”. Często nawet domy jednorodzinne mają więcej pięter, a wtedy jak wiadomo konieczne jest zastosowanie schodów. Jeśli budujemy dom od podstaw to zawsze mamy wybór co do samych schodów i tak naprawdę tylko od nas zależy na jakie się zdecydujemy.

Dlaczego schody drewniane są tak popularne?

Istnieje spora szansa na to, że zdecydowana większość osób wybierze schody z drewna, ponieważ jest to bardzo powszechny wybór. Wnika on z tego, że drewno samo w sobie jest materiałem naturalnym i bardzo trwałym, a co za tym idzie nie ma konieczności częstej wymiany takich schodów czy też ich naprawy, a to oczywiście minimalizuje wydatki. Jednak z drugiej strony czasami schody z drewna mogą skrzypieć i zazwyczaj jest to dźwięk nieco irytujący dla naszych uszu. W teorii zapewne większości z nas wydaje się, że skrzypienie występuje w przypadku kilkuletnich schodów, a wcale tak nie jest. Powodów skrzypienia schodów z drewna może być kilka, ale prawda jest taka, że można sobie z tym poradzić, nawet samodzielnie.
Skrzypiące schody – dlaczego tak jest?

Jakie są powody skrzypienia schodów?

Na samym początku powiedzmy sobie o tym, iż skrzypienie wynika z samej natury drewna – może ono pęcznieć lub kurczyć się pod wpływem wielu czynników i właśnie to może powodować taki dźwięk. Oczywiście nie jest to jedyny powód skrzypienia schodów, gdyż równie dobrze mogą one być np. źle dopasowane. Inny powód przez, który schody skrzypią to poluzowane łączniki – w praktyce jednak nie jest to nic poważnego ani skomplikowanego, ponieważ taki problem możemy rozwiązać poprzez dokręcenie odpowiednich elementów. Musimy być świadomi tego, że skrzypieć mogą nawet nowoczesne schody drewniane i nie zawsze musi być jakiś konkretny powód, którego wyeliminowanie będzie kosztować nas dużo pieniędzy. Decydując się na schody z drewna niestety musimy liczyć się z tym, że czasami będą skrzypieć.