Czym jest endokrynologia?

Endokrynologia to dziedzina medycyny, która dotyczy układu hormonalnego, czyli układu kontrolującego hormony.

Hormony regulują w naszym organizmie wiele czynności, jak oddychanie, metabolizm, rozrodczość, wzrost, rozwój płciowy. Hormony są produkowane przez gruczoły i wysyłane poprzez krwiobieg do różnych tkanek w ciele. Kiedy gruczoły nie produkują odpowiedniej ilości hormonów, rozwijają się choroby, które mogą wpływać na wiele aspektów życia.

Czym jest endokrynologia?

W jakich sytuacjach zalecana jest wizyta u endokrynologa

Endokrynolodzy to specjalnie przeszkoleni lekarze, którzy leczą osoby cierpiące na zaburzenia równowagi hormonalnej. Większość lekarzy rodzinnych posiada umiejętności niezbędne do diagnozowania i leczenia podstawowych schorzeń hormonalnych, ale czasami potrzebna jest pomoc specjalisty. Hormony to substancje chemiczne kontrolowane przez gruczoły dokrewne, które pomagają koordynować i kontrolować wiele czynności organizmu. Istnieje ponad 50 różnych hormonów, które pełnią złożone role w ludzkim ciele. Potrzebujesz wizyty u specjalisty, gdy pojawią się problemy z hormonami, a pomocny może być właśnie endokrynolog.

Endokrynolodzy to lekarze specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń związanych z problemami z hormonami organizmu, gruczołami hormonalnymi i powiązanymi tkankami. Lekarz endokrynolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem stanów takich jak cukrzyca, choroby tarczycy, niepłodność, problemy ze wzrostem, zaburzenia metaboliczne, osteoporoza, niektóre nowotwory oraz zaburzenia w nadnerczach i przysadkach mózgowych produkujących hormony. Zaburzenia i choroby, które mają swoje źródło w innym miejscu, mogą również powodować objawy w układzie hormonalnym. Endokrynolog będzie współpracował z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub innymi specjalistami, aby opracować odpowiedni plan leczenia.

Pacjenci są kierowani do endokrynolog Anna Włodarczak z różnych powodów, w trakcie leczenia cukrzycy, w niektórych rodzajach raka, zaburzenia pracy nadnerczy lub tarczycy, zaburzenia wzrostu, problemy w okresie dojrzewania, menopauza.