Jednoroczna werbena patagońska wzbogaci nasz ogród

Rośliną która można odmienić wygląd naszego ogrodu jest werbena patagońska, jest to roślina która dorasta do 50-60 cm wysokości, posiada piękne fioletowe kwiaty.

Jest to roślina jednoroczna, wschodzi pomiędzy marcem a kwietniem. Jest to dość popularna roślina rabatowa, możemy zakupić nasiona wielu odmian.

Jednoroczna werbena patagońska wzbogaci nasz ogród

Werbena patagońska – fioletowa ozdoba naszego ogrodu

Warto zwrócić uwagę iż dobrze się rozsiewa, nasiona możemy zbierać jesienią po przymrozkach. Możemy przechowywać ją także w donicach, po przycięciu, przechowujemy w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza. Dzięki temu możemy rozsadzić ją wiosną w okolicy maja. Werbena patagońska pochodzi z ameryki południowej, jest rośliną odporną na upały, zatem dobrze sprawdzi się także w naszym klimacie gdzie coraz częściej mamy do czynienia z gorącym, suchym latem. Werbena dobrze sprawdzi się w naszych ogrodach na dużych rabatach, kwiaty osadzone są na końcówkach długich łodyg, mogą bardzo dobrze komponować się także z innymi roślinami.

Możemy spotkać wiele różnych odmian, najpopularniejsze są odmiany z kwiatami fioletowymi czy czerwonymi. Warto zwrócić uwagę iż jest to roślina która nie ma dużych wymagań co do jakości gleby, jest odporna na deszcz i wiatr, łodygi są mocne zatem będą odporne na silne podmuchy wiatru. Werbena lubi gleby wilgotne, dobrze rośnie na glebach dobrej jakości jak również na piasku czy też w glebie piaszczysto-gliniaste. Z pewnością posiada walory dekoracyjne, może wzbogacić nasz ogród o nowe interesujące kolory. Krzewy wzrastają dość szybko, kwiaty mogą pojawić się w okresie wiosennym, będą zachowywały swój kolor do późnej jesieni.

Z pewnością Werbena patagońska to roślina która wymaga częstszego podlewania w okresie kwitnienia, dodatkowo możemy użyć nawozów stosowanych przy innych kwiatach w naszym ogrodzie. Możemy także ją przycinać, będziemy usuwali zwiędłe pęki, na miejscu których będą wyrastały nowe. Zatem jest to roślina która nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, z pewnością będzie cieszyła nas swoim wyjątkowym wyglądem.