Jak zabezpieczyć pracowników podczas prac ziemnych?

Każdy pracodawca na placu budowy musi zadbać o bezpieczeństwo pracowników, dlatego stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia.

W przypadku wykopów będą to specjalne szalunki, są to często metalowe płyty. Są łączone przykładowo za pomocą specjalnych części gwintowanych, które mogą posłużyć do łatwego ustawienia szerokości. Oczywiście są to szalunki które pozwalają na pracę na większych głębokościach nawet do 7 czy też 8 metrów. Należy zwrócić uwagę, iż często wykonuje się pracę w różnych gruntach, gdzie piasek będzie wsypywał się do środka, dlatego szalunek jest konieczny.

Jak zabezpieczyć pracowników podczas prac ziemnych?

Zabezpieczenia wykopów przy pracach budowlanych

Dodatkowo szalunki będą chroniły nas także przed kamieniami, skałami które mogą znajdować się wykopach. Zasadniczo dzielimy szalunki na wąskoprzestrzenne, które będą zabezpieczały wykopy gazowe, elektryczne czy też kanalizacyjne jak również szerokoprzestrzenne które są wykorzystywane przykładowo podczas przygotowywania fundamentów pod budynkiem. Podstawą budowy szalunków najczęściej jest duża metalowa płyta, która posiada specjalne łącza umożliwiające na zainstalowanie odpowiednich rozpórek, często są to rozpórki śrubowe, które pozwalają na łatwe dostosowanie szerokości. Często widzimy je w miastach, gdzie chronią ekipy które zajmują się naprawami kanalizacji, mogą także sprawdzić się dobrze na placu budowy, gdzie pracownicy wykonują roboty pod poziomem gruntu.

Szalunki najczęściej osłaniają wykopy z dwóch stron, możemy spotkać także tak zwane boksy, które będą osłonięte ze wszystkich czterech stron, będą one najczęściej służyły do prac na małym obszarze, Dzięki nim możemy przykładowo usunąć awarię rury kanalizacyjnej i wodociągowej. Naturalnie często wykorzystuje się także szalunki słupkowe w przypadku kiedy głębokość wykopu jest większa niż 3 metry. Obecnie szalunki posiadają sposoby łączenia, które umożliwiają łatwy montaż oraz demontaż całego szalunku.

Oczywiście szalunki można wykorzystać wielokrotnie, w różnych miejscach, Możemy także przestawiać je w zależności od tempa wykonywanych prac, gdzie część wykopu będzie zasypywana, następnie szalunki będą przenoszone w następnym miejsce. Oczywiście zabezpieczanie wykopów jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, należy wykonać tego rodzaju pracę solidnie aby elementy szalunku były ze sobą połączone we właściwy sposób.