Gdzie kupić koła do taczki?

Plac budowy to miejsce, po którym trzeba poruszać się bardzo ostrożnie – nie tylko dlatego, że działają tam (często z dużym rozmachem) skomplikowane i potencjalnie niebezpieczne maszyny, ale również dlatego, że wokół znajdują się materiały budowlane i narzędzia, którymi nawet przez przypadek można zrobić sobie krzywdę.

Już na poziomie gruntu, zaskoczyć może piach, ostry żwir, a nawet kamienie – nie wspominając o rozsypanych przypadkiem gwoździach, wkrętach oraz o różnych resztkach i wiórach, które są ubocznym efektem prac remontowych czy budowlanych. Żeby bezpiecznie poruszać się po takim terenie, trzeba rozważnie dobierać akcesoria i sprzętowych pomocników.

Gdzie kupić koła do taczki – i jakie wybrać?

Tam, gdzie trwają roboty budowlane albo remontowe, każdego dnia trzeba radzić sobie z przenoszeniem wykorzystywanych materiałów. Nie zawsze chodzi o dalekobieżny transport, w którym pomagają większe pojazdy – podczas zwykłego dnia pracy budowlańcy muszą przewieźć w rejonie placu budowy takie rzeczy, jak worek cementu, kilka czy kilkanaście cegieł albo niedużą ilość piachu. Wtedy korzystają z pomocy taczki – czyli z niedużego urządzenia transportu bliskiego.

Według tego, co mówią przepisy BHP, wsparcie taczki jest wręcz nieodzowne – by pracownik nie nadwyrężał i nie narażał własnego zdrowia, mając do czynienia z ciężkimi, nieporęcznymi przedmiotami, które koniecznie trzeba gdzieś przenieść. Taczka to rodzaj niedużego wózka – z jednym kołem i dwiema podpórkami. To jedno koło wystarczy, żeby cała skrzynia ładunkowa potoczyła się przed siebie, wspomagana siłą robotnika, który złapie uchwyty i zacznie pchać taczkę, jednocześnie stawiając kolejne kroki. Jednak żeby to jedno koło toczyło się pewnie w tych nietypowych i niełatwych warunkach, musi być do tego odpowiednio przygotowane przez swojego producenta.

Koła do taczki to zazwyczaj koła tworzywowo-gumowe. Gumowa dętka, wypełniona sprężonym powietrzem, to tradycyjne rozwiązanie, które wciąż się sprawdza i jest lubiane przez użytkowników taczek. Jak jednak udowadniają asortymenty firm produkujących albo rozprowadzających koła, gumowa dętka nie jest jedyną ewentualnością. W takich ofertach można często wypatrzeć koła piankowe – skonstruowane z poliuretanu, czyli „sztucznego kauczuka”, który nie boi się właściwie żadnych przeciwności. Potoczy się pewnie po każdej powierzchni i mimo różnych przeszkód, bo nie poddaje się ani uderzeniom, ani chemicznym odczynnikom. Koła piankowe są nieprzebijalne, a to bardzo kusząca perspektywa, gdy szuka się pomocnika, na którym można polegać.

Żeby zdecydować, gdzie kupić koła do taczki, trzeba uważnie przeanalizować ofertę, jaką przedstawiają poszczególni producenci albo dystrybutorzy kół i rolek. Koła do taczek mogą znajdować się w osobnej zakładce – a tam tylko czekają na to, by dociekliwy konsument poznał ich parametry i szczegółowe cechy. Oczywiście wszystkie decyzje zakupowe trzeba podejmować po przemyśleniu tego, jakie konkretnie wyzwania będą stały przed konkretną taczką – to kwestia indywidualna, dlatego wybór wśród modeli jest duży.