Sposoby prowadzenia księgowości firmowej w UK

Przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii, podobnie jak w przypadku Polski, konieczne jest zwrócenie uwagi na wiele kwestii podatkowo-prawnych.

Ważne jest na przykład sporządzanie zeznań podatkowych i prowadzenie rozliczeń z pracownikami firmy bazując na przygotowanych wcześniej umowach. To sprawia, że wszystkie formalności firmowe są załatwione zgodnie z obowiązującymi przepisami, a należne podatki są odprowadzane w odpowiednie miejsca. Brak dobrze prowadzonej księgowości naraża przedsiębiorcę na problemy prawne i kary finansowe.

Sposoby prowadzenia księgowości firmowej w UK

Firmowa księgowość w UK – podstawowe informacje

Istnieją różne sposoby dbania o księgowość własnej firmy. Różnego typu rozliczenia z zatrudnionymi osobami oraz urzędami i innymi organami można prowadzić na własną rękę. W przypadku działania na własny rachunek nie jest potrzebna żadna licencja i wykształcenie, ale dobrze jest zainwestować w porządne programy i aplikacje do sporządzania faktur oraz innych dokumentów i do dokonywania automatycznych obliczeń. Regularnie aktualizowane programy tego rodzaju pozwalają na prowadzenie księgowości samodzielnie. Jest to dość ekonomiczna opcja, ale takie samodzielne obliczenia zajmują sporo czasu.

Nie wszyscy dysponują odpowiednim czasem, umiejętnościami oraz wiedzą z zakresu prowadzenia księgowości własnej firmy, tym bardziej, że istotne jest przestrzeganie przepisów, które są często zmieniane. Rozwiązaniem takich kłopotów jest zatrudnienie księgowego na etacie. Taki specjalista zajmie się firmowymi sprawami prawnymi, podatkowymi, finansowymi, itp. To z kolei sprawia, że przedsiębiorca może skupić się na własnej pracy. Rozwiązanie tego rodzaju nie za bardzo się opłaca w mniejszych firmach, których po prostu nie stać na dodatkowego pracownika na etacie.

Innym dobrym sposobem jest zdecydowanie się na usługi zewnętrznych biur rachunkowych. Na terenie Zjednoczonego Królestwa działalność prowadzi sporo polskich biur, takich jak na przykład https://cblfinance.co.uk/nasze-uslugi/. Takie firmy zewnętrzne zapewniają takie same usługi jak etatowi fachowcy tylko, że ich wsparcie jest tańsze w porównaniu z utrzymywaniem etatowych księgowych. Nie powinno więc nikogo dziwić to, że wiele małych oraz dużych firm decyduje się na pomoc takich specjalistów.