Lisie ogonki – upiększ nimi swój balkon!

Bardzo popularną rośliną doniczkową, którą uprawiamy w ogrodzie czy też na naszym balkonie, jest pokrzywiec szorstkowłosy, inaczej lisie ogonki.

Jest to krzew, który w doniczkach osiąga wysokość od 60 do 80 cm, posiada wiotkie pędy, liście posiadają kształt owalny, są ostro zakończone. Jest to roślina często hodowana ze względu na walory estetyczne, posiada piękne czerwone kwiatostany, które zwisają długimi pędami.

Lisie ogonki w domu i na balkonie

Pokrzywiec szorstkowłosy jest rośliną pochodzącą z Azji, która wzrasta szybko, dlatego powinniśmy pamiętać o przesadzaniu, możemy przycinać pędy, aby uzyskać właściwy kształt. Możemy roślinę rozmnażać poprzez zasadzenie pędów bocznych lub też wierzchołkowych, czy też wykorzystać nasiona, które najlepiej wysadzić jest w okresie wiosennym. Pokrzywiec lubi wilgoć, możemy zasadzić go w ziemi torfowej, lubi podłoża pulchne oraz przepuszczalne. Sadzonki mogą ukorzenić się już po dwóch tygodniach, należy pamiętać o ochronie przeciwko mszycom, przędziorkom czy też innym insektom, które mogłyby zagrażać zwłaszcza młodym roślinom. Możemy chronić rośliny przed upałami, dobrym pomysłem będzie wniesienie jej do domu w okresie największych upałów, dzięki temu zapobiegniemy zbytniemu przegrzaniu, co niekorzystnie wpływa na ten gatunek.

Pokrzywiec szorstkowłosy jest rośliną jednoroczną, jednak w warunkach pokojowych możemy uprawiać ją przez kilka lat, sprawdza się bardzo dobrze jako dekoracja, możemy wykorzystać ją na balkonie, tarasie, bardzo dobrze sprawdzi się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Często także widzimy ją w biurach, może być bardzo dobrym pomysłem na zagospodarowanie miejsca na balkonie w bloku. Dużą zaletą jest okres kwitnienia od kwietnia do października, wówczas możemy cieszyć się pięknymi czerwonymi kwiatami.

Pokrzywiec szorstkowłosy, czyli lisie ogonki, możemy hodować w różnych warunkach, jest to roślina, która dobrze sprawdzi się zarówno w domach prywatnych, jak również w biurach. Jest to bardzo charakterystyczna roślina o bardzo interesującym kwiatostanie przypominający ogon kota lub też lisa, skąd wzięła się potoczna nazwa. Roślina posiada kwiaty czerwone, będą one posiadały różną długość w zależności od warunków, gleby, wilgotności.