Strategie inwestowania w kryptowaluty, które warto poznać

Kryptowaluty, czyli waluty cyfrowe, od lat cieszą się ogromną popularnością. Wiele osób decyduje się na taką inwestycję mimo tego, iż wiąże się to z ogromnym ryzykiem. Początkujący inwestorzy, którzy chcieliby ograniczyć poziom ryzyka, powinni dowiedzieć się jak najwięcej na temat popularnych strategii inwestowania. W poniższym artykule przedstawiamy najbardziej znane i najczęściej stosowane strategie. Zapraszamy do lektury.

Kryptowaluty – czym są i jak działają? 

Kryptowaluty to nowoczesne cyfrowe środki płatnicze funkcjonujące na zasadzie zdecentralizowanego systemu opartego na technologii blockchain. Decentralizacja wynika z tego, iż w przypadku kryptowalut nie ma centralnej jednostki nadzorującej, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych walut. Przykładowo – w Polsce taką instytucją jest Narodowy Bank Polski. Fakt, iż na rynku kryptowalutowym nie ma instytucji nadzorującej, niesie za sobą zarówno wiele szans jak i zagrożeń. Jeśli chodzi o kryptowaluty, inwestuj z Saxo – jest to jeden z podmiotów, który umożliwia realizowanie tego typu transakcji. 

Transakcje na rynku kryptowalutowym są realizowane w sposób bezpośredni między użytkownikami, zaś wszelkie informacje o realizowanych transakcjach są zapisywane w technologii blockchain. Jest to rozproszony rejestr, który jest bardzo dobrze zabezpieczony przed włamaniem. Sprawia to, że wszystkie realizowane transakcje są w pełni bezpieczne oraz realizowane bardzo szybko.

Kryptowaluty przechowuje się w tzw. portfelach. Jest to specjalne oprogramowanie, które instaluje się na komputerze lub urządzeniach mobilnych. Największą i najbardziej znaną walutą cyfrową jest Bitcoin. Była to pierwsza kryptowaluta na świecie, która powstała w 2009 roku. 

Popularne strategie inwestowania w kryptowaluty

Obecnie inwestycje w kryptowaluty są popularne, dlatego nie brakuje w sieci informacji na temat popularnych strategii lokowania w nie kapitału. Jedną z nich jest HODL. Polega ona na długoterminowym przechowywaniu kryptowalut w portfelu. Nazwa pochodzi od literówki w słowie hold (ang. trzymać). Zgodnie z tą strategią inwestorzy powinni trzymać kryptowaluty przez długi czas, nie uwzględniając krótkoterminowych wahań kursów. Celem tej strategii jest osiągnięcie jak najwyższych zysków w długiej perspektywie czasowej. 

Całkowicie odmienną strategią jest day trading. Jej istotą jest kupowanie i sprzedawanie kryptowalut w ciągu jednego dnia. Celem jest wykorzystywanie krótkoterminowych wahań cel, aby osiągać zyski. Aby inwestować w ramach tej strategii, trzeba mieć bardzo dużą wiedzę na temat mechanizmów rządzących rynkiem kryptowalutowym a także poświęcić na to bardzo dużo czasu. Ważna jest też zdolność do szybkiego podejmowania decyzji. 

Jeszcze inna strategia to dollar-cost averaging – polega ona na tym, że regularnie kupujemy kryptowaluty za określoną sumę pieniędzy, bez względu na obowiązujące ceny. Celem tej strategii jest minimalizacja wpływu krótkoterminowych wahań na portfel inwestycyjny.